Carna Cave Hotel

TURİSTİK BÖLGE TURU


ORTAHİSAR KALESİ

Bölgenin en büyük peribacası olarakta söylenen Ortahisar Kalesi, Kapadokya Ortahisar bölgesinde yer almaktadır. Kapadokyanın merkezi Ortahisar'ın ortasında bulunan kale, ilk çok katlı yerleşimlerden birisi olmasıyla beraber üç yanı dik vadilerle çevrilidir. Ügüp'e 6, Nevşehir'e 15 km, Göreme Açık Hava Müzesi’ne 4,5 km uzaklıktadır

İSHAK KALESİ

Kapadokya Ortahisar beldesinde 60 metre yüksekliğe sahip İshak Kalesi'nde geçmiş dönemlerin izleri bulunmaktadır. Günümüzde Çadır festivali alanı olarakta kullanılan kale çevresinde, çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir. İshak Kalesi adını Fatih Sultan Mehmet Han’ın Anadolu Beylerbeyi olan İshak Paşa’dan almaktadır.

HALLAÇ MANASTIRI

Hallaç Manastırı 11'inci yüzyılda, kayaların oyulmasıyla yapılmış, günümüze kadar yapısını koruyarak geldiği görülür. Tüf ve kayadan oyma motiflerin yer aldığı Manastır, Ortahisar beldesinde yer almaktadır. Kapadokya turizm bölgesinde turistik gezi için en çok tercih edilen yerlerden birisidir.

ZİNDAN TEPESİ

Zindan tepesi, Ortahisar bölgesine çok yakın bir yerde yüksek kayalıklardan oluşan ve eski tarihte Bizans döneminde Adliye Sarayı olarakda kullanldığı söylenen yerdir. Mezarlıklara benzer çukurlar yer alır. Kasaba merkezine 2 km uzaklıktadır.

KIZILÇUKUR VADİSİ

Kızıl Çukur Vadisi, diğer bir adıyla Kızıl Vadi olarakta bilinen, bölgede en güzel yürüyüş parkurlarından birine sahip vadidir. Ürgüp ile Ortahisar bölgesi arasında bulunan vadi, gündoğumu ve günbatımı seyir yeri olarak ilk tercih edilen yerlerden birisidir. Eşsiz manzarasıyla Kapadokya bölgesinde görülmeye değer bir yerdir. Atv ve at binme turlarınında yapıldığı bu bölgede kamp alanları da mevcuttur.

ORTAHİSAR KÜLTÜR MERKEZİ

Ortahisar Kültür Müze ve Restaurant, Ortahisar sınırları içerisinde bulunmaktadır. Bölge halkının, Kapadokya yöresine ait kültürün maketlerle birlikte canlandırılmış olup, bölgedeki görülmesi gereken müzelerden birisidir. Restaurant bölümüde bulunan müze, aynı zamanda Ortahisar Kalesi'nin de yanında yer alır.

BALKAN VADİSİ

Kapadokya yürüyüş yerleri arasında bulunan ve yürüyüş parkuru olarak sıklıkla kullanılan bir vadidir. Ortahisar Kalesi nin çevresinde bulunan vadilerden birisidir. Balkanderesi Vadisi olarakta bilinir. Vadi yürüyüşünde, Ortahisar yakınlarında Balkanderesi Kilisesi’nin yakınından geçilir

UÇHİSAR KALESİ

Nevşehir’in merkezine 5 kilometre uzaklıktaki Uçhisar Kalesi, Kapadok­ya’nın her yerinden görülen en büyük ve en güzel peri bacasıdır. Kalenin zirvesi Kapadokya’yı ayağınızın altına sererek bu manzarayı kuş bakışı izleme fırsatı sunar.

AŞIKLAR VADİSİ

Göreme beldesinde bulunan bir diğer ismi Bağlıdere Vadisi olan 4900 metre uzunluğundaki Aşk Vadisi, Kapadokya’nın hayran kalacağınız güzelliklerini sizlere sunar. Peri bacalarıyla dolu manzaranın yanına renk cümbüşü içerisindeki sıcak hava balonları da eklenince keyifle vakit geçireceğiniz bir an sizleri beklemektedir.

GÖREME AÇIK HAVA MÜZESİ

Göreme Açık Hava Müzesi Göreme kasabasının 2 kilometre doğusunda bulunan kayaların oyuklarından oluşan tarihi 4. yüzyıla dayanan bir yerleşim yeridir. Açık hava müzesinin içerisinde gezilip görülecek fazlasıyla manastır, kilise ve şapel bulunmaktadır. Kapadokya’nın merkezinde tarih kokan bu yerleşke peribacalarının ve kayadan oyma mağaraların içinde gezme fırsatı sunuyor.

ÇAVUŞİN

Avanos-Göreme arasındaki rota üzerinde yer alan Çavuşin Köyü, turistik gezilerinizin bir parçası olarak peribacalarıyla sizleri buluşturmaktadır. Eski zamanlarda bu köyde Hristiyan dervişler yaşamış. Zelve ve Ürgüp yolu üzerinde bulunan eski adı Rahipler Vadisi olan Paşabağ Bölgesi peribacaları manzarasını en iyi görebileceğiniz yerlerden biri.

PAŞABAĞI VADİSİ

Kapadokya’yı gezerken gidilip görülmesi gereken yerlerden birisi de Paşabağ Vadisi’dir. Bir diğer adı odan Rahipler Vadisi’nin içerisindeki yürüyüş yolunda ilerlerken etraftaki peribacalarını ve kayadan oluşan çeşitli şekilleri inceleyebilirsiniz. Farklı yapıların içerisinde fotoğraflar çekilip turistik gezinizi keyifle geçirebilirsiniz.

DEVRENT VADİSİ

Kapadokya’nın büyüleyici yerlerinden biri olan Devrent Vadisi’nde birbirinden çok farklı oluşan peribacalarının içerisinden geçerek değil seyrederek ve hayal kurarak gezinizi planlayabilirsiniz. Bir diğer ismi Hayal Vadisi de olan bu yerde yıllar öncesinden oluşmuş yapıları çeşitli suretlere, eşyalara, portrelere vb. benzeterek vadiyi keşfe çıkabilirsiniz.

AVANOS ÇÖMLEK ATÖLYESİ

Killi toprağın çeşitli eşyalara dönüşürken serüvenine şahit olacağınız çömlek atölyelerinde hem izleme hem de deneyimleme şansına sahip olabilirsiniz. Kapadokya’nın içerisinden geçen Kızılırmak nehrinin yataklarından ve Avanos’un dağlarından toplanan killi toprak işlenerek birçok kullanım alanına sunulmaktadır.

GÖREME PANORAMA

Kapadokya’nın manzarasıyla beraber gökyüzünde oluşan renkleri ve Erciyes Dağını da içerisine alan hem güneşin doğuşunu hem de batışını izleyebileceğiniz Göreme’deki Panorama Tepesi sizlere büyüleyici bir an yaşatmaktadır. Göreme-Uçhisar rotası üzerinde yer alan bu bölge turistik gezinizde peribacalarını izleyebileceğiniz bir durak olacaktır.

DERİNKUYU YERALTI ŞEHRİ

Tarihi milattan önceki dönemlere dayanan, Kapadokya’nın ilk hristiyanlarının yerleştiği ve Bizans döneminde yoğunlukla kullanılan Derinkuyu Yeraltı Şehri ziyaretçilerini ilgiyle karşılamaktadır. Yerin 7 kat altına kadar uzanan bu efsanevi şehirde geçmişin birçok izine rastlayabilirsiniz. Kayaların oyulması sonucunda içerisinde kilise, mezarlık, mutfak, depo, ahır ve yaşam alanları gibi daha birçok odacığın bulunduğu bilinmektedir.

IHLARA VADİSİ

Kapadokya bölgesinin güneyinde yer alan ve Aksaray ili sınırları içerisinde bulunan Ihlara Vadisi’nde yeşilin birçok tonunu görebilirsiniz. 14 km uzunluktaki bu vadinin içerisinde çeşitli ağaçlar, Melendiz Çayı, kiliseler ve mağaralar bulunuyor. Vadinin içerisine 397 basamaklı merdivenden inerek yürüyüş yapabilirsiniz.

SELİME MANASTIRI

Aksaray ilinin Güzelyurt ilçesine bağlı olan Kapadokya’nın en büyük manastırı özelliğini taşıyan Selime Manastırı Ihlara Vadisinin sonunda yer alıyor. Bölgeyi ziyaret eden turistleri eşsiz güzellikteki peri bacaları ve ortodoks inancının kalıntıları karşılıyor. Selime Manastırı Roma, Hitit, Bizans ve Osmanlı Devleti gibi daha birçok devletin izlerini taşıyor.

GÜVERCİNLİK VADİSİ

Kapadokya bölgesinin en bilindik yerlerinden bir tanesi de Güvercinlik Vadisidir. Geçmişten beri süregelen ve vadiye adını da veren güvercinlerin hikayesi bölgeyi ilgi çekici kılmaktadır. Ziyaretinizde sizlere oradaki güvercinler de eşlik etmektedir.

ONYX TAŞ ATÖLYESİ

Ayrılık ve şans taşı anlamlarına gelen Oniks taşının nasıl işlendiğini ve nelere dönüştüğünü görebileceğiniz taş atölyelerini ziyaret edebilirsiniz. Oniks taşından üretilen hediyelik eşyaları ve göz alıcı takıları inceleyebilirsiniz.